Рекомендації з психологічної допомоги

Алгоритм надання першої психологічної допомоги, який складається з п’яти кроків, під умовною назвою «5В». Це означає: «Впізнати — Визнати — Відреагувати — Відскерувати — Відстежити».

Крок перший. «Впізнати» Помітити та впізнати ознаки розладу, підійти до людини, висловити занепокоєння, запропонувати розмову. Оберіть час і місце, де б вам не заважали провести розмову. Пропозиція поговорити, коли навколо багато людей, — не найкраща ідея. Знайдіть місце, де ви перебуватимете сам на сам, і лише тоді проведіть діалог.

Як допомогти людині, яка переживає панічну атаку?

У багатьох людей в житті буває лише один-два напади паніки, і проблема минає, можливо, коли закінчується стресова ситуація. Але якщо у вас періодичні, несподівані напади і ви відчуваєте постійний страх перед наступним, може виникнути стан, який називається панічним розладом.

Панічна атака — це раптовий епізод сильного страху, що зумовлює важкі фізичні реакції, без реальної небезпеки чи видимої причини. Коли трапляються напади паніки, ви можете подумати, що втрачаєте контроль, переживаєте серцевий напад або навіть помираєте.

Як корегувати рівень стресу в організмі за допомогою вправ

Наше тіло — дуже розумна саморегулювальна система, яка здатна підтримувати більш-менш стабільний стан під натиском зовнішніх подразників. Та все ж, організм чи не кожного українця переживає зараз стрес. Поговорімо про те, як із ним впоратися та як контролювати його рівень у побутових ситуаціях.

Коли ми відчуваємо виклик і загрозу, нервова система реагує викидом гормонів, які готують тіло до прийняття надзвичайних заходів. Так існує еустрес («хороший» стрес, який мобілізує наш організм та допомагає вижити в небезпечній ситуації) та дистрес («поганий» та тривалий стрес, який виснажує організм і зриває механізми адаптації).

Вправи для дітей та підлітків, які перебувають у стресовій ситуації, для зняття психоемоційного напруження

"Квітка та свічка"

"Ледачий кіт"

"Черепашка"

"Пір’їна статуя"

Поради для підлітків у період війни

- Встановіть разом із сім’єю, хто за що відповідає у різі надзвичайної ситуації.
- Порозмірковуйте разом з дорослими про захищений простір у будинку чи на вулиці. Треба точно знати, де це місце, чи нічого не заважає до нього дістатися, чи закріплені речі, меблі.
- Збагачуйте свої знання теорією і практикою щодо вашої безпеки під час війни. Якщо ви не знаєте, де можна черпати ці знання, звертайтесь до дорослих.
- Складіть свою «валізу безпеки».

- Слухайтесь «старшого» - вчителя, батька, маму. Слухатись і не заважати – це теж велика поміч зараз.
- Не сперечайтесь. Слідкуйте за тим, хто відповідальний за безпеку зараз. Дорослі відповідально ставляться до ситуації і зроблять все, щоб захистити себе і вас.
- Домовтеся з рідними про зв’язок на випадок втрати мобільного зв’язку, де зустрічатися, де можна переховуватися.
- Випишіть всі телефони, які ви не знаєте на пам’ять, але вони вам можуть знадобитися зараз.

- Поверніть безпеку тілу. Обіймайтеся, тримайте щось у лівій руці, закутайтесь у ковдру.
- Слідкуйте за диханням. Виконуйте вправи, наприклад, дихання по квадрату.
- Не залишайтеся сам на сам із власними переживаннями. Якщо є така можливість, об’єднуйтеся із сім’єю та рідними, діліться своїми почуттями.
- Легалізуйте почуття страху. Зараз боятися – це абсолютно природньо. Скажіть про своє почуття дорослим.

- Гумор допомагає зняти напругу, тож не забороняйте собі посміхатись, дивитись щось веселе і смішне.
- Грайте у рухливі і комп’ютерні ігри, розповідайте цікаві історії, малюйте, грайте у слова, дивіться мультики і серіали.
- Дозуйте отримувану інформацію. Оберіть кілька офіційних джерел та ЗМІ, яким ви довіряєте, оцінюйте отримані інформацію тверезо і робіть паузи в процесі читання новин, паузи на фізичну активність.